Lirası Türkiye ve ABD arasındaki Gerginliğin Hafifletilmesi Üzerinde Güçlendirir

 

Türkiye'nin lira 1,5 yaklaşık% dün Washington ile ilişkileri iki ülke liderleri (telefon aracılığıyla) Rus S-400 füze savunma sistemleri satın almak için Ankara'nın niyeti tartışılırken, Haziran sonu buluşmaya karar verdik sonra güçlendirecek öngörüler üzerinde yükseldi. Son 24 saat içinde, USD/TRY çifti 6.025 bir yüksek 5.8618 en düşük seviyeye geriledi, 5.9105 ticaret için kurtarma önce.

Türk Lirası nedeniyle özellikle 2019 yılında NATO müttefikleri ve potansiyel BİZE bir yaptırım arasında artan anlaşmazlık Rusya'nın S400 yüzey satın almak için-havaya füzeler yaklaşık 14% kaybetti. Washington S kanısında-400 F-35 savaş uçaklarını tehlikeye atar.

Dünkü telefon görüşmesinde, Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhurbaşkanı, ABD Başkanı Donald Trump S-400 etkisini incelemek için bir komite kurma planını yineledi. Her iki Başkan yüze Japonya'da G20 bir konferansın oturum aralarında bir toplantı yüz Haziran sonuna kadar kabul etti.

Erdoğan, “varsayılan kalan Türkiye al Teslim S-400 den Rusya. Böylece yatırımcılar önümüzdeki hafta içinde bazı ilave adımlar gerginlikler de artıyor daha güvende hissetmek için görmek gerekir.”

Bekleyen sorunları çözmek için, Türk ve ABD Başkanı arasında olası bir toplantı haberlere ardından, Türkiye'nin dolar cinsinden tahviller de canlandı, 2030 sorunu Tradeweb tarafından sağlanan verilere göre 0,90 sent, iki hafta içinde maksimum kazanç temsil eden, yükselen. Aynı şekilde, 2045 sorunu 0.70 sent yükseldi. Diğer finans piyasalarında da olumlu yanıt verdi. Ana bankacılık Endeksi 1.47%yükselirken BİST100 Türkiye ana borsa Endeksi 2.11 oranında artmıştır.

Bu hafta S-400 teslimat Haziran ötesinde ertelendi olabilir Hulusi Akar, Savunma Bakanı söyledi sonra Türk Lirası güçlendirmeye başladı. Sevkiyat önümüzdeki aylarda olacağını ancak garantisi verdi. İki ülke arasındaki gerginliğin hafifletilmesi de Serkan Golge, Türk-Amerikan eski bir NASA bilim adamı, son üç yıldır tutuklu beklenmedik açıklaması ile değer kazandı. Türkiye, ABD din adamı Fethullah Gülen tabanlı suçluyor başarısız bir darbe sonrasında tutuklandığında Golge Güney Türkiye'de aile ziyaret etti. 2018 yılının Şubat ayında Golge 7 buçuk yıl bir terör grubunun bir parçası olmak için mahkum edildi. Temyiz mahkemesi, daha sonra, beş daha az ceza.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Morgan Ortagus, serbest karşıladı ama daha fazla detay vermeyi reddetti. Özellikle, Türkiye Merkez Bankası net rezervleri 24 Mayıs, bir hafta önce 24.88 milyar dolarlık bir artış olduğunu 26.52 milyar$.

Türkiye ile ilgili olumlu gelişmeler Lirası yükseliş kısa vadede devam etmesi bekleniyor.

Teknik olarak, USD/TRY çifti 6.1025 direniş karşısında düşüş başladı. Parite için bir sonraki önemli destek 5.6725 var. SİNYAL histogram da olumsuz bir okuma var. Sonuç olarak, Türk Lirası önümüzdeki günlerde güçlendirmek için bekliyoruz.

YASAL UYARI: Burada sunulan Herhangi bir finansal işlem analiz görüş ve tavsiye veya yatırımcılar için yön olarak tasarlanmamıştır. Bu makalenin bir sonucu olarak yapılan herhangi bir esnaf başarısını garanti edemez, ve tüccarlar pazarlara girdikleri zaman kayıpları sınırlamak için güçlü bir para yönetim stratejisi dahil etmek için teşvik ediyoruz. Kendi araştırma bir parçası olarak işlem öncesinde stratejilerinin oluşturulmasından önce bu makaleyi kullanın lütfen.

İlginizi Çekebilir: