BİZE ne ekonomiden bekleyebiliriz?

 
FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantısı için bugün son gün ve bu kez Fed kararı bir basın toplantısı takip edecek değil.

Bu küçük ipucu Fed bugün zam oranları gitmiyor yorumlamak için yeterlidir. Basın toplantısında aksi takdirde Bayan Yellen kararlar ve atılacak adımlar için sebep açıklayabilir normalde takip ediyorum. Aralık ayında bir olay olacak, ve eğer zam oranları bile olsa, Yellen izleyen basın toplantısında bu hareket arka plan olacak güvercinimsi bir zam olması muhtemeldir.

Şu anda var olandan dünyanın büyük ekonomileri arasında daha farklı bir ekonomik gerçeklik hayal etmek zordur. Amerika Birleşik Devletleri, sağlıklı ve sabit bir hızda büyüyen ve yıllık sayısı %3 civarında gidiyorlar. Avro bölgesi, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda ve İNGİLTERE, tüm sıfırın üstünde kalmak için mücadele.

Amerika Birleşik Devletleri'nde işsizlik oranları dünya, özellikle Avro bölgesi, geri kalanı hala %11 seviyeleri yukarıda görmek ise yıl içinde en düşük seviyesine yaklaşıyor.

ABD'de işgücü katılım oranı azalıyor. İlk işsizlik başvuruları ve devam eden iddiaları sürekli olarak azalıyor olması, ekonomi üzerinde olumsuz etkisi asansörler ve tür etkileri uzaklıklar.

Negatif düşük kavramı ile flört ederken, Avro bölgesindeki durum gibi bir dünya zam oranları, vb İsviçre, İsveç, oldukça ihtimal dışı görünüyor. Buna rağmen Fed hala zam uygun olduğunu, bu yüzden beklemek ve tüm izlerken nasıl olacağını söylemiş. Bu makalenin başında belirtildiği gibi, bugün oranlarında bir değişiklik olması mümkün değildir.

Amerika Birleşik Devletleri önümüzdeki günlerde bir başka büyük sorunla karşı karşıya olduğunu, ve bu bir oyun değiştirici olabilir: borç tavanı limitinin Kasım başında ulaşılmak üzere. Tavan yükseltme olmadan, Hükümetin kapalı olacak ve etkileri de ABD ekonomisi için bir domino gibi olacak.

Borç tavanı sorunun ne olduğunu anlamak için, bir hükümet büyük bir işletme gibi çalıştığını hatırlamak gerekir. Kendi gelir ve giderleri olan biri. Bu giderleri nedeniyle para eksikliği ödenemez, Hükümet ödünç gerekir. Eğer borçlanma sınırına ulaşıldığında, Governemnt gelir kaymaya başlayana kadar beklemek zorunda kalacak – ama bu arada bir kapanma kaçınılmazdır.

Sonuçta, FX piyasalarında yılın oldukça ilginç bir son olacak. Fed Aralık toplantı ile son söze sahip olacak. Bu ECB ve Draghi toplantı sonrasında yapılan, yani tatil havasında Bayan Yellen bir sonraki Fed toplantısı ne dediği bağımlı olacak.

İlginizi Çekebilir: