Beklenmedik Oranı İle Banka Endonezya Sersemletti Pazar Kesilmiş

 

Endonezya Merkez Bankası, Cuma günü dünya çapında bir yavaşlama ortasında ekonomik büyümeyi sağlamak için bir girişim birbirini takip eden ikinci ay için gösterge faiz oranlarını düşürerek piyasaları şaşırttı. Özellikle, Endonezya, iki yıl içinde en yavaş büyüme kaydetti. USD/IDR çifti, ancak pek haberlere tepki gösterdi. Döviz çifti 14,210 de ticaret 0.14% kaybetti. Tarihsel olarak, rupiah Haziran 1998 ve 2096 rekor düşük Ocak 1994'te 16,800 tüm zamanların en yüksek kaydetti.

Endonezya Merkez Bankası 7 günlük 5.50% geçen hafta repo oranı ters kes 25 baz puan duyurdu. Geçen ayki faiz indiriminin ardından, Reuters tarafından incelenen 19 17'sinde, ekonomistler, Banka Endonezya Ağustos ayı politika toplantısında faiz oranı değişmeden devam etmesi bekleniyor. Temmuz ayında ilan kes 25 baz puan oranı 2017 eylül ayından bu yana ilk defa oluyor.

Faiz indirimi duyururken 2019 için enflasyon oranı %2.5 hedef aralığı içinde 4,5'e kalmak için bekleniyor olarak daha fazla faiz oranları kesmek için yeterli yer, Perry Warjiyo, Endonezya Merkez Bankası Müdürü gerektirdiğini belirtti.

Merkez Bankası da 25 baz puan ile 4.75 ve %6.25%, sırasıyla mevduat ve kredi faiz oranlarını indirdi. Para politikası hedef aralığının orta noktası altında ve yurtdışı yatırımcılar için etkileyici bir getiri sunmaya devam eden düşük enflasyon ile uyumlu olduğunu banka Endonezya savundu.

Faiz indirimi ekonomik büyüme küresel ekonomik yavaşlamanın etkisini inkar etmek için bir önleyici tedbir olarak algılanıyor. Yıllık ekonomik büyüme oranı göstermek oranında azaldı, 5.07% önceki çeyreğinde, esas olarak ihracatta bir düşüş.

Merkez Bankası 2019 2020 yılında 5.10 ile %5.50% aralığının orta noktasına doğru yükselen önce %5 ila %5.40 % aralığının ortası daha düşük olduğu için ekonomik büyüme tahmini. 2018 yılında, Endonezya ekonomisi diğer%tarafından büyüdü.

Banka ayrıca 2019 yılında enflasyon (artı veya eksi %1) %3.5 aralığının orta noktası daha düşük olmasını öngörüyor. 2020 için, Banka Endonezya enflasyon (artı veya eksi %1) %3.5 aralığında olmasını bekliyor.

Yorumda indirimi ING Ekonomisti Nicholas Mapa söyledi: “Biz bekliyoruz Bİ monitör yakından bir sonraki hamle Fed yanı sıra istikrar IDR önce ciddi göre daha indirimlerine yakın dönem.”

Bazı ülkeler, Malezya, Hindistan, Tayland, Filipinler ve Güney Kore de dahil olmak üzere merkez bankaları 2019 yılında oranlarını indirdi var. Daha fazla faiz indirimi, bu ülkede öngörülmüştür. Şimdiye kadar düşük kesim olan Singapur bile, yakında takip etmesi bekleniyor. Ancak, faiz indirimlerinin etkisi şimdiye kadar sadece ılımlı olmuştur. Avustralyalı banka ANZ ekonomistleri takip etmek daha hafifletilmesi bekliyoruz. Bu konuda, ANZ yayınladı şunları ifade: “Bu gösteriyor ihtiyacı için daha fazla para politikası hafifletilmesi Asya merkez bankaları için mahsup sıkılaştırma mali koşulları gibi onlar cevap dış ortam.”

Bu nedenle, yukarıda sunulan gerçeklere dayalı, günler zayıflatmak için Endonezya rupiah tahmin edebiliriz.

Teknik olarak, USD/IDR döviz çifti 14,210 ve 14.300 arasında sınır aralığı kalır. Stokastik RSI göstergesi aşırı satım bölgesinde bulunur. Sonuç olarak, greenback rupiah karşı yakında güçlendirmek için bekliyoruz.

YASAL UYARI: Burada sunulan Herhangi bir finansal işlem analiz görüş ve tavsiye veya yatırımcılar için yön olarak tasarlanmamıştır. Bu makalenin bir sonucu olarak yapılan herhangi bir esnaf başarısını garanti edemez, ve tüccarlar pazarlara girdikleri zaman kayıpları sınırlamak için güçlü bir para yönetim stratejisi dahil etmek için teşvik ediyoruz. Kendi araştırma bir parçası olarak işlem öncesinde stratejilerinin oluşturulmasından önce bu makaleyi kullanın lütfen.

İlginizi Çekebilir: