Novartis Yener S2 Tahminleri, FY18 Satış Görünümü Tazeledi

 

Dün Maliye 2018 ikinci çeyrek sonuçlarını bildirdi zaman (31: NVS) ilaç firması Novartis AG kolayca aştı Kazanç ve gelir beklentileri. Cosentyx ve Entresto ilaçlar ikinci çeyrekte büyümenin itici gücü olarak ortaya çıkmıştır. Şirket mali 2018 outlook yineledi. Aşağıda verilen bilgilere dayanarak, $80.96 de Çarşamba günkü seans kapalı, kısa vadede boğa kalmak olan Novartis, stoğu bekliyoruz.

İsviçreli ilaç üreticisinin 13.16 milyar $2Q18 net satışları, geçen yıl çık. 12: 24 milyar $%7 olduğunu duyurdu. Sabit döviz esasına göre net satışlar %5 önceki yıla göre arttı. Net gelir milyar 7.77$, ya da hisse başına $1.47, Son çeyrekte, bir süre önce 0,84 hisse başına 1,98 milyar$, ya da$, yıl-fırlamıştır. Çekirdek net geliri 2018 yılının ikinci çeyreğinde 3.01 milyar $veya $1.29 bir paylaşımdı, 2017 ilgili çeyreğinde 2.35 milyar $veya $1.22 payı ile karşılaştırıldığında. Ortalama olarak, Wall Street analistlerinin Novartis 12.9 milyar dolar gelir dolar 1.27 pay kazanç sonrası bekleniyor.

Çeyreğinde, şirket, GSK tüketici sağlık ortak girişim hisselerinin satışından büyük kazanç kaydetti. Bu 2Q18 kazanç artışın başlıca nedenlerinden biriydi. S2 2018 yılında 13 milyar dolar gelir, 5.70 milyar $hissesinin satışı tarafından sağlanmıştır.

Novartis Alcon, göz hastalıkları birimi iyi bir performans sergiledi. 2018 Haziran ayında sona eren çeyrekte, Alcon gelirleri 1.82 milyar$,-0-5% y kadar sabit para birimi olarak y. Özellikle, şu anda Novartis göz cihazları işine dönmesi için çalışıyor.

Yenilikçi ilaçların satışları %8 8.88 milyar dolara yükseldi. Ancak, Sandoz net satışları %2 y o y milyar 2.50 $S2 2018 düşmüştür. ABD'de, ilaç fiyatının %9 oranında düştü. Ancak, hacimleri %7 artışla telafi edildi. ABD hariç, net satışları %5 arttı.

Çeyreğinde şirketin büyüme Cosentyx, Tafinlar + Mekinist, Entresto, Promacta/Revolade, Kisqali, Lutathera, Jakavi ve Kymriah tarafından devreye alınması ve büyüyen Piyasalar olarak sürüldü.

Aşağıdaki gibi bu ilaçların performans:

Cosentyx – $701 milyon, Yukarı %40 y-o-y olarak

Entresto – $239 milyon, bir kazanç %113, geçen yıl

Promacta/Revolade – $300 milyon, bir artış %38 y-o-y olarak

Tafinlar + Mekinist – $284 milyon, büyüdü %28'den önceki yıl

Kisqali – $59 milyon 2Q18. Satış ABD geliştirmeye devam ediyor. Bu ilaç aynı zamanda AB ülkelerinde başlatıldı. Bu daha fazla büyüme itmek bekleniyor

Jakavi – $239 milyon, bir artış %24, geçen yea

Lutathera – $ 24 milyon. İlaç, son zamanlarda ABD'de başlatılan, daha fazla ilerleme belirtileri gösteriyor.

Kymriah – $16 milyon. İlaç 2018 Mayıs ayında nüks DLBCL yetişkin hastaların tedavisi için FDA onayı aldı.

Biyo-Eczacılık – $363 milyon, temsil eden bir büyüme %34 y-o-y olarak. Büyüme ağırlıklı olarak Rixathon Avrupa'da (kullanıma hazır enjektör) (hastalar) ve Erelzi ve Zarxio tarafından ABD'de sürüldü.

İleriye baktığımızda, şirket FY18 orta bir düşük tek haneli satış büyüme bekliyoruz devam ediyor. Çekirdek işletim gelirleri yüksek tek haneli orta büyümesi bekleniyor. Bu danışmanlık şirketi, ABD Başkanı Kozu yeni sağlık mavi baskı çalışıyor gibi ilaç fiyatlarına zam yapmayı planladığını durdu anlamda önemli. Novartis Alcon da yukarı doğru tek haneli büyüme orta-satış görünümünü revize etti. Bu nedenle, FY18 satış büyüme outlook güçlü çeyrek sonuçları, Cosentyx ve Entresto etkileyici performans ve yinelenmesi hissesi boğa önümüzdeki günlerde devam etmesi bekleniyor.

Stok 80 direncini kırmış, tarihsel fiyat grafiği gösterir. Bu seviye şu andan itibaren destek olarak hareket etmesi bekleniyor. Ayrıca, hisse senedi 50 günlük hareketli ortalamasının üzerinde işlem görüyor. Her iki SİNYAL Chaikin para akım göstergesi pozitif bölgede ve yükseliyor. Bu nedenle, hisse senedi kısa vadeli hareket etmek için bekliyoruz.

Yükseliş faydalanmak için, bir hafta süreyle geçerli olan opsiyon, yatırım yapmayı planlıyoruz. Yalnızca hisse senedi 80 dolara yakın işlem görüyor Eğer sözleşme satın almak için fon fazlası bizim kullanabiliriz.

YASAL UYARI: Burada sunulan ticaret analizi kanaatindeyiz. Alım satım tavsiyesi, ticaret planımızın sadece bir göstergesi olarak sağlanmış değil. Başarı garanti edemeyiz ve tüccarlar kayıpları sınırlamak için güçlü bir para yönetim stratejisi dahil etmek için teşvik ediyoruz. Kendi araştırma bir parçası olarak işlem öncesinde stratejilerinin oluşturulmasından önce bu makaleyi kullanın lütfen.

İlginizi Çekebilir: