Boeing S2 Kaybı İçin Cezalı 737 MAX Hali

 

Boeing Co. (New YORK Borsası: BA)-çeyrek mali 2019 an için çok büyük bir kayıp, büyük bir ücret ve 737 MAX topraklama ve ilgili teslimat aksiliklere Bağlı Gelişmiş giderleri etkilenen bildirdi. Her iki çekirdek kaybı ve gelirlerinin büyük bir kısmı tarafından analistlerin tahminleri kaçırdı. 737 MAX topraklama etkisini yansıtmadığı gibi Şirket ayrıca daha önce yayımlanan FY19 outlook kapatıldı. Kötü sonuçların ardından, hisse senedi $348.09 de yakın 13.34 $veya 3,69% kaybetti.

Boeing tabanlı Chicago, Illinois-milyar 15.76 $ikinci çeyrek gelirleri, bir önceki yılın aynı döneminde 5 milyar 24.26 $%35 düşüş yaşandı. Gelirleri 737 MAX olumsuz etkisi, savunma ve hizmet hacmindeki artış telafi yansıtır. Ortalama olarak, Thomson Reuters tarafından yapılan ankete göre analistler bildirdi çeyrek 18.55 milyar dolar gelir rapor için uçak üreticisi beklenen.

Haziran ayında sona eren çeyrek için, fiziksel boyutları Boeing milyar$, ya da hisse başına $5.21 net zarar yayınlanmıştır milyar 2.20$, ya da hisse başına $3.73 net kar, geçen yılın döneminde öncesine göre. Masraflar hariç, S2 2019 için çekirdek kayıp hisse başına 3.75 milyar dolar, ya da $5.82 oldu, ilgili çeyrek geçen yıl 750 milyar hisse başına 1.25$, ya$, çekirdek kazanç ile karşılaştırıldığında. Wall Street analistlerinin çeyreğinde hisse başına $1.87 kazanç sonrası şirket beklenen.

Yorumda sonuçları, CEO Dennis Muilenburg, şunları söyledi: “Bu bir dönüm noktası için Boeing ve biz kalır odaklanmış bizim kalıcı değerlerinin güvenlik, kalite ve bütünlük içinde tüm bu biz, biz çalışmak için güvenli bir şekilde iade 737 MAX için hizmet. Taahhütlerin teslim ve güçlü, uzun vadeli temelleri tarafından yürütülen yeni fırsatlar yakalama sırasında bu zorlu zamanlarda, bizim kurumsal arasında takım yüksek bir performans sergilemeye devam ediyor.”

Boeing ikinci çeyrek sonuçları olumsuz 5.60 milyar dolar kazanç ile hisse başına $8.74 tarafından geliri kesilmiş daha önce açıklanan 737 MAX ücretleri, etkilendiler " dedi. İki ölümcül çöker 346 can kaybı ile sonuçlanmıştır sonra şirket 737 Max uçak, dünya çapında topraklama için 4.9 milyar dolarlık ödeme aldı.

737 MAX teslimatları azalması, üç aylık sonuçlarını etkiledi. Yakından FAA (Federal Havacılık İdaresi) verilen yönergeleri ile 737 MAX yazılımı için Güncelleştirme onayını almak ve güvenilir bir şekilde hizmet etmek için geri getirmek uçağı olan Boeing söyledi. Şirket ayrıca yakından düzenleyiciler ve dünya çapındaki müşterilerimiz ile güvenli bir şekilde 737 MAX dönüşünü sağlamak için çalışıyor.

Şirketin hizmetleri iş gelir Son çeyrekte oldu 4,5 milyar$, yıl çeyrek önce 4,1 milyar $-%11 kadar.

Kenar boşlukları ile ilgili olarak önümüzdeki çeyrek, Boeing söyledi: “Bu artan 737 program maliyetleri azaltmak olacak kenar 737 programlarında ikinci çeyrek ve gelecek çeyrek.”

İkinci çeyreğin sonunda, toplam şirket bekleme listesi (5,500 ticari uçaklar) sağlam 474 milyar $olarak gerçekleşmiştir, 9 milyar dolar net siparişler de dahil olmak üzere. İlk çeyreğin sonunda, şirket 5.600 uçak 487 milyar dolarlık bir birikim vardı.

Ticari Uçaklar birikim 5,500 üzerinden uçak 390 milyar $ile güçlü kalmaya devam ediyor. İkinci çeyrekte, Boeing 90 uçaklar teslim, 42 787 dahil. Şirket ayrıca, FedEx, DHL iki 777 kargo uçakları için emir ve altı 767 kargo uçak siparişi aldı. Karşılaştırılabilir çeyreğinde geçen yıl, şirket 194 uçak teslim etti. Şirket hizmet için 737 MAX uçak dönüş için belirli bir zaman çerçevesi olarak gelecekte taze rehberlik verileceği belirtildi.

Yoksul ikinci çeyrek sonuçları ve çözülmemiş 737 MAX sorunu hissesi düşüş kısa vadede devam etmesi beklenmektedir.

Teknik olarak, hisse senedi 50 günlük ortalamanın altında kapattı. Hissesi 350 seviyelerinde direnç karşı karşıya. Ayrıca, SİNYAL göstergesi de negatif bir okuma var. Sonuç olarak, hisse senedi kısa vadede hareket bekleyebiliriz.

YASAL UYARI: Burada sunulan Herhangi bir finansal işlem analiz görüş ve tavsiye veya yatırımcılar için yön olarak tasarlanmamıştır. Bu makalenin bir sonucu olarak yapılan herhangi bir esnaf başarısını garanti edemez, ve tüccarlar pazarlara girdikleri zaman kayıpları sınırlamak için güçlü bir para yönetim stratejisi dahil etmek için teşvik ediyoruz. Kendi araştırma bir parçası olarak işlem öncesinde stratejilerinin oluşturulmasından önce bu makaleyi kullanın lütfen.

İlginizi Çekebilir: