Türkiye İhracatçılar Duyurdu Yeni döviz Kısıtlamaları

 

ABD tarafından uygulanan yaptırımlar sonrasında, banka mevduatları Türk Lirası Ağustos ayı sonuna kadar gerilemiştir. Lirası, dolar karşısında zayıflamaya başladı, döviz kredileri değerinin arttığını. Ekonomik çöküşü önlemek için bir çaba, hükümet Lirasına ihracat gelirinin büyük bir kısmını dönüştürmek için sorun üreticileri koymak gibi ekonomistler sürpriz ihracatçılar aldı.

 

Türkiye İhracatçılar günah keçisi haline

Cari yıl süresince, Türk Lirası %40 oranında düşmüş, yakıt ve yiyecek maliyeti dik bir artış elde etti. Enflasyon oranı şu anda %18, son on beş yılın en yüksek düzeyinde olduğunu, ama bu Türk parası korkunç bir devalüasyon yaşadı ilk kez değil. 2001 yılında, yolsuzluk araştırmak için bir sipariş, o zaman Cumhurbaşkanı, Başbakan ile anayasanın bir kopyasını attı ve para bu olay nedeniyle düştü. Bu sefer nedeniyle alüminyum ve para biriminin devalüe tetikleyen ABD Başkanı Trump tarafından duyurulan çelik tarifeler %25 ve %50 zam geldi.

Türkiye'deki bankalar (~153 milyar$), Ağustos 20 ile %2.4 aşağı 1.005 trilyon edildi 31 Ağustos Lirası mevduat. Türkler Forex mülklerinin bir kısmını seyreltmek için başvurdu gibi aynı şekilde, yurt içinde ve yurt dışında Türkler tarafından yapılan toplam döviz mevduatları da %1 183.70 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yorumda düşüş, Ajay Chhibber, kim hüküm olarak Dünya Bankası baş Türkiye'den 1997, 2003, şunları söyledi: “Bugün Türkiye'nin karşı karşıya bir para birimi krizi, ama eğer Lirası kalır zayıf, bu devre içine bir bankacılık krizi.” Böyle bir senaryo batı kıyısında derin bir durgunluk ve bir dalgalanma etkisi neden olacak Chhibber edilmiştir.

Ekonomistler bu tür önlemler kalıcı olarak sorun çözülemedi belirtti. Ülke, ekonomistlere göre, liranın daha da değer vermemek ve enflasyona büyük oranda zamları ihtiyacı var. Merkez Bankası, ancak, faiz oranlarının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kendi kendini ilan eden düşman hattı çekme var.

Geçen hafta açıklanan sıralamaya göre, Türkiye İhracatçılar ödeme alma yüz seksen gün içinde yerli para birimine döviz gelirlerinin %80'inin en az dönüştürmelidir. Siparişi geçen Salı günü yürürlüğe girdi ve etkisi önümüzdeki altı ay boyunca kalacaktır. Özellikle, Türkiye'nin geçen yıl mal 157 milyar dolarlık ihracat.

Döviz tutarak ihracatçılar kısıtlamak için hükümetin kararı hakkındaki yorumlarında, Türkiye'nin tanınmış Sanayi Grubu TOBB de giyim Komitesi Şeref Fayat, baş, kriterleri yurtdışında hammadde satın almak ya da sınır ötesi krediler olan ihracatçılar için kayıplara neden olabileceğini söyledi.

Onun hayal kırıklığı ifade, Fayat söyledi: “olacak bir sorun nedeniyle tarih gelir için bir kredi, ya da senin ki ihtiyaç için satın hammadde ile yabancı para. Bu kararın değiştirilmesi gerekmektedir.”

Fayat Lirasına dönüştürülecek tutarı hesaplanırken dikkate alınacak döviz yükümlülükleri istiyor.

İhracatçılar sinirleri yatıştırır, Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye İhracatçılar ile yeni görev görüştü. Albayrak ihracatçılar lehine anlaşma değişiklik sözü verdi. Yönetmelik ihracatçılar mal para birimi dönüşüm masrafları dahil 4 milyar $3$, olabilecek kaba tahminler gösteriyor.

İhracatçılar, hükümetin tek taraflı ihracatçılar görüşünü almadan karar duyurulduğu gibi hayal kırıklığına uğradılar. Almanya TÜRK MALI büyük ithalatçısı olan AB ile Gümrük Birliği paylaşan Türkiye, Almanya'ya geçen yıl mal 15 milyar dolarlık ihracat. İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve Irak Türk ürünleri için diğer önemli pazarlar.

Türkiye Giyim, Tekstil, çelik, otomobil ve büyük bir firma. Yine de, üretim için yurtdışı hammadde bağlıdır. Çelik Federasyonu, Sanayi grubunun Namık Ekinci, Kafa %90 %65 demir ve çelik sektörüne gelirinden her yerde arasında ve hammadde ithalatına harcandığını açıkladı. Ekinci de eleştirdi kural olarak “mantıksız.”

ABD açısından kabul etmeyi reddederek, Türkiye hızlı dengesiz bir ekonomiye dönüşüyor. 2001 yılında bir önceki para sorun şu, bu ülke için tek haneli enflasyon, etkili bir bankacılık sistemi, kolay ipotek tesis ve bağımsız bir merkez bankası için herhangi bir devlet müdahalesi olmadan geri dönmek için birkaç yıl sürdü. Şu an itibariyle, ancak, Türkiye düşük büyüme ve yüksek enflasyon kısır döngüsüne düşmüş gibi görünüyor. Yaptırım uygulanan ABD ekonomisinin fazlasıyla gerçekleştirmeye devam ediyor. Yani, temelde, doların lira karşısında zemin kazanmaya devam ediyor.

Teknik olarak, USDTRY paritenin hala yükselen bir kanal boyunca hareket ediyor. Momentum göstergesi de artıyor. Bu nedenle, USDTRY bir yükseliş içinde kalmasını bekleyebilirsiniz.

YASAL UYARI: Burada sunulan Herhangi bir finansal işlem analiz görüş ve tavsiye veya yatırımcılar için yön olarak tasarlanmamıştır. Bu makalenin bir sonucu olarak yapılan herhangi bir esnaf başarısını garanti edemez, ve tüccarlar pazarlara girdikleri zaman kayıpları sınırlamak için güçlü bir para yönetim stratejisi dahil etmek için teşvik ediyoruz. Kendi araştırma bir parçası olarak işlem öncesinde stratejilerinin oluşturulmasından önce bu makaleyi kullanın lütfen.

İlginizi Çekebilir: