Adobe Marketo Satın alarak B2B, B2B Pazar Hedefleri

 

Bilgisayarlı belge yönetimi (NASDAQ: ADOBE) Adobe Systems Incorporated, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri ve bir öncü, ileri Marketo hedeflenen satın alma ile hareket ettirerek kurumsal dijital dönüşümünde büyük bir rol oynamaya hazırlanıyor. BİZİM için 4.75 milyar$tamamlanacak satın alma rekabetçi pazarlama bulut sektörde Oracle, Microsoft ve satış ekibi meydan okuma çabası olarak görülüyor.

 

Adobe devasa genişleme planları

Yazılım şirketi Vista Equity Partners pazarlama bulut platformu kontrolünü ele alacak bir firma teknoloji şirketleri satın odaklanmış. Bu satın alma, 19.000'den fazla milyar ABD$7,3 FY17 gelir ve işgücü gönderildi Adobe ile 500'den fazla ortakları ve 65,000 üyesi nasıl Marketo pazarlama know-erişecektir.

Eğer satın alma planına göre giderse, Marketo şimdiye kadar 2018 Adobe ikinci anahtar devralma olmak için 1.68 milyar dolar e Olabilir satın-ticaret platformu Oluşturan Profesyonel takip edecektir. Adobe ve Marketo kombinasyonu dijital dönüşümün özünde katılımı müşteri deneyimi koymak ve bu blog yazısı, Steve Lucas, Marketo CEO'su, Perşembe yazdı.

Adobe ve Marketo-(B2B) tüketici ve iş-iş (B2B) kurumsal pazar için işinde dikkate alınması gereken önemli bir güç olacağını Lucas yazdı.

O daha fazla olduğunu ifade etti: “Marketo olağanüstü liderlik yönetimi, hesap düzeyinde veri, ve çok kanallı pazarlama yeteneklerinin birleştirin Adobe zengin davranışsal veri kümesi oluşturmak için en gelişmiş, birleştirilmiş görünümü müşteriye bireysel ve hesap düzeyinde. Sonuç pazarlama nişan, Otomasyon ve atıf güç görülmemiş bir düzeyde olacak.”

Satın alma şirketin 4Q18 sona erdiğinde 2018 yılının Kasım ayından önce tamamlanması bekleniyor. Bir kez satın kesinleşir, Lucas Adobe dijital deneyimi için Rencher, Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcısı Brad raporlama başlayacak.

Hakkında konuşma gereksinimi pazarlamacılar, Brad Rencher söyledi: “Bu şart için pazarlamacılar genelinde tüm sektörlerde bir lazer odaklanma sağlayan ilgili, kişiselleştirilmiş ve ilgi çekici deneyimler.”

Ayrıca, Rencher, deyim hazır ile, pazarlamacılar uygun, haberi sunmak için yollar keşfetmek ve müşterilere deneyimlerini büyüleyici olduğunu söyledi.

Rencher söyledi: “satın Marketo genişler Adobe lider müşteri deneyimi üzerinde B2B ve B2B koyar ve Adobe Deneyimi Bulut kalbin bütün pazarlama.”

İlgili Marketo platformu, Rencher yayınlanan bir yazıda bu “zengin ve bulut-yerli,” teklif “önemli fırsatlar” için kuruluş genelinde Adobe Deneyimi Bulut.

-Business (B2B) pazarlama stratejisi oluşturma ve nişan için iş için yerel sunan bir bulut olan Marketo Nişan Platformu yararlanmak için denemek istiyorsunuz Adobe açıkladı.

Teknoloji bağlamında, satış pazarlama teknikleri tabanlı Marketo potansiyel müşteri yönetimi ve hesap ile Adobe Deneyimi Cloud analytics, kişiselleştirme, veri içerik, iş ve reklam teklifleri entegre etmeyi amaçlıyor.

Sonuç B2B şirketler oluşturmak, yönetmek ve pazarlama nişan yürütme yeteneği sunabilen bir paket çözüm oluşturma olacaktır.

İçin özetle, Steve Lucas söyledi “Adobe ve Marketo paylaşım sarsılmaz bir inanç gücü, içerik ve veri için başarılı işler. Marketo modern pazarlamacı için önde gelen B2B pazarlama nişan platform sunuyor ve Marketo daha hızlı Adobe yeniliklerine devam etmek için iyi bir ev.”

Satın Marketo Adobe küresel operasyon ölçek elde etmek için, yeni ürünler ve coğrafi konumlarına ulaşmak ve büyük kurumsal müşteri tabanına erişim sağlayacak Adobe da söyledi. Satın alma, hisse senedi fiyatı yükseliş kısa vadede devam etmesi bekleniyor.

Hisse senedi pozitif bölgede rahat bir şekilde 50 günlük hareketli ortalama ve Chaikin para akım göstergesi onun üzerinde hareket eden, tarihsel olarak, fiyat grafiği gösterir. Bu nedenle, hisse senedi kısa vadeli hareket etmek için bekliyoruz.

YASAL UYARI: Burada sunulan Herhangi bir finansal işlem analiz görüş ve tavsiye veya yatırımcılar için yön olarak tasarlanmamıştır. Bu makalenin bir sonucu olarak yapılan herhangi bir esnaf başarısını garanti edemez, ve tüccarlar pazarlara girdikleri zaman kayıpları sınırlamak için güçlü bir para yönetim stratejisi dahil etmek için teşvik ediyoruz. Kendi araştırma bir parçası olarak işlem öncesinde stratejilerinin oluşturulmasından önce bu makaleyi kullanın lütfen.

 

İlginizi Çekebilir: