Novartis Daiichi Sankyo İle $6.9 milyar Anlaşma duyurdu

 

İngiliz ilaç devi Novartis Plc (MANAT.(T1D) Tip 1 diyabet için Forxiga, yetişkin oral alımı bir ilaç Japonya'da ciro elde etmiş L, MANAT) saptandı. Ayrıca, Cuma günü, şirketin hem mevcut ve potansiyel kurumsal yatırımcılar ile şirketin adi hisse özel bir yerleştirme ile yükseltmek için 3,5 milyar dolar civarında niyetini dile getirdi.

(Dapagliflozin) Forxiga Japon Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Refah veya MHLW tarafından yetişkinler için T1D insülin tedavisi için oral bir alternatif olarak kabul edilmiştir. Ciro klinik araştırma programı Faz III TASVİR gelen deneysel veriler ve Japon yetişkin hastalarda özel bir çalışmaya dayanır.

Sonuçlar, özel bir ilaç olarak etkisiz ele T1D hastalarında insülin ek olarak teklif ettiği Forxiga (orta uç) (birincil son nokta), ağırlık ve toplam günlük insülin dozu, Diyet ortalama kan şekeri önemli ve klinik olarak maksatlı kriter azaltır yaşandığı ortaya çıktı.

Son zamanlarda, Avrupa Komisyonu yetişkin T1D muzdarip alternatif bir insülin tedavisi olarak Forxiga tanıdı. Aynı hastalık için ilaç ABD'de düzenleyici değerlendirme altında, 2019 yılının ikinci yarısında beklenen bir kararı ile.

Şirket özel yerleştirme gelen Daiichi Sankyo Co ile küresel gelişme ve pazarlama işbirliği anlaşması için peşin ve kısa vadeli ödemelerini finanse etmek için toplanan paranın kullanmak niyetinde. (DSKYF.PK) oldukça deruxtecan (DS-8201) için.

Japon drugmaker Daiichi Sankyo ile 6.9 milyar dolarlık anlaşma kapsamında, Ltd ortaklaşa geliştirmek ve kanser tedavisinde kullanılan bir ilaç tedavisi bu deruxtecan pazarlayacak. Her iki şirket de ilacın geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi ile ilgili masrafları paylaşmak.

Novartis Daiichi ilaç ile ilgili masrafları ödemek için 1.35 milyar $kabul etti. Ayrıca, ilaç firması toplantı düzenleme ve satış aşamalarını harcamak 5.6 milyar dolar olacak.

İlgili bilimsel deruxtecan, Pascal Soriot, Novartis CEO'su söyledi oldukça deruxtecan “olabilir olmak bir dönüştürücü yeni tıp tedavi HER2 pozitif meme ve mide kanseri”.

Novartis Daiichi Sankyo ortaklığı dört büyük bilimsel platformlarda temel bilim temelli Onkoloji yöntemi güçlendirmek için bekleniyor dedi. Ayrıca mali hedefleri ve şirketin yatırım tercihleri için uygundur.

Fon ayrıca 18 Eylül 2019 tarihinde olağanüstü Novartis milyar dolar, 1.95% notları geri ödemek, ve bilanço ve şirketin (likidite) mali yükümlülükleri yerine getirme yeteneği sağlamlığını artırmak için kullanılır kaldırdı. Funda anlaşma ve yerleşimi toplam etkisi 2019 yılında bu Nedenle hisse başına temel kazanç için tarafsız olmak, 2020'den itibaren 2023 yılına kadar önemli ölçüde katkı için temel EPS birikiminin artması bekleniyor.

Buna ek olarak, Novartis 2019 gelirler ve çekirdek EPS sabit döviz kurları sonrası yerleştirme ve hareket görünümü yineledi. Şirketin ilerici temettü düzenini hiçbir değişiklik şirket de doğruluyor. Mali işlem 29 Mart 2019 tarihinde yürürlüğe girecek. Yerleşim tamamlanmış anlaşmaya bağlı değildir.

Daiichi Sankyo ile Japon Sağlık Bakanlığı tarafından Forxiga için onay ve geliştirme ve ticarileştirme anlaşma bu Nedenle hisse senedi yükseliş kısa vadede dönmesi beklenmektedir.

Teknik olarak, hisse senedi 50 günlük hareketli ortalamasının üzerinde işlem görüyor. Aynı şekilde, SİNYAL göstergesi, olumlu bir okuma var. Sonuç olarak, hisse senedi önümüzdeki günlerde boğa kalmasını bekleyebilirsiniz.

YASAL UYARI: Burada sunulan Herhangi bir finansal işlem analiz görüş ve tavsiye veya yatırımcılar için yön olarak tasarlanmamıştır. Bu makalenin bir sonucu olarak yapılan herhangi bir esnaf başarısını garanti edemez, ve tüccarlar pazarlara girdikleri zaman kayıpları sınırlamak için güçlü bir para yönetim stratejisi dahil etmek için teşvik ediyoruz. Kendi araştırma bir parçası olarak işlem öncesinde stratejilerinin oluşturulmasından önce bu makaleyi kullanın lütfen.

İlginizi Çekebilir: