Telenor ve Axiata Pan Asya Telekom Devi Forma

 

Norveç Telenor ASA (OTC: TELNY) ve Malezya Axiata Grup her iki taraf da son derece zor bir pazarda büyümeyi sağlamak için planlar çizmek olarak yaklaşık 300 milyon müşteri ile Güney ve Güneydoğu Asya'da bir Telekom devi oluşmasına neden olabilir olası bir birleşme için görüşüyor. Birleştirilmiş varlık ve 40 milyar dolarlık borç da dahil olmak üzere değerli, Asya-sınır birlikleri, Japonya ve Çin engelleme en büyük Haç bir yapım olacak. Telenor $20.46 de dünkü işlem sona erdi, önce yakın elde% kadar.

Önerilen Hayır-nakit birleşme anlaşması, Güney Asya ve Güneydoğu Asya'da Birleşik işlemleri sonucunda, 75% holding %56.5 ve Axiata kontrol Norveçli Telekom firması ile ilgili firmalara söyledi. Birleşik şirketin dokuz ülkelerde yaklaşık 1 milyar toplam nüfusu, Tayland, Malezya, Bangladeş, Pakistan ve Endonezya gibi olan çalışır, ve Singapore Telecommunications Ltd. şirketleri ile rekabet edecek.

Yorum üzerindeki muhtemel birleşme, Jamaludin İbrahim, Axiata group CEO'SU şunları söyledi: “alt satırda biz gerek ölçek, gerek biz sinerji, biz gerek bilanço, gerek biz güçlü yetenekleri her iki şirket. Eğer güçlü olacak birleştiriyoruz.”

Axiata edilmiştir, “onun benzersiz Portföyü, MergedCo olacak bir büyük telekomünikasyon gruplar halinde Bölge açısından değeri, gelir ve kar.”

Kombine varlık dokuz pazarlarda ilk üç gemisinden biri olacak. Böyle bir senaryo birleştirilmiş firmanın daha etkili bir şekilde müşterilerine ücretsiz sesli tesisleri tercih olarak Telekom şirketi marjı stres yüze olduğu bir sektörde kendini finansman sağlayacak. Geçen yıl, Telenor İskandinav ve Asya bölümü etrafında faaliyetlerini güçlendirmek için birincil Avrupa bölümü geri çekildi. Nisan ayında Finlandiya'nın DNA 1.7 milyar dolar çoğunluk faiz satın aldı. Birleştirilmiş Örgütü gibi Endonezya gibi ekonomiler yatırım için yeterli mali güce sahip, Daha fazla bölgesel güçlendirilmesi neden olur. Asya genelinde yaklaşık 60.000 cep telefonu kuleleri yönetmek, bölgenin en büyük hücresel altyapı şirketlerinden biri dönüm olacak.

Ayrı olarak sermaye piyasası kule işlemler listesi için mümkün olan Telenor gerektirdiğini belirtti. Birleşik şirketin yıllık proforma gelirleri için 13 milyar$, FVAÖK 5,5 trilyon $(faiz, vergi, amortisman öncesi kar ve amortisman) gelir öngörülüyor. Şirketlerin yaklaşık 5 milyar dolar kar sağlamak için ama birleştirilmiş grup yıkmak herhangi bir kazanç sağlamadı tahmin. İlgili bölünmeler, Celcom ve Digi birleştirmek, nihai holding şirketi altında nerede Malezya, iki tur üzerinden. Axiata hisseleri geçici olarak Telenor hisseleri %4.9 birleşme haberi sonrasında büyürken işlem iptal edilmiş, bu sürüm öncesinde vardı. Analistler, önerilen birleşme hakkında umutluydu ama hukuki engeller konusunda uyardı.

Üzerinde önerilen birleşme, Alex Goh, bir analist de Amınvestment bankada Kuala Lumpur, şöyle devam etti: “Genel olarak, biz olması olumlu eğer bu anlaşmanın gerçekleşmesi olarak bu olabilir azaltmak sayıda yarışmacı, etkin bir şekilde sağlayan, birleştirilmiş bir varlık birdirbir üst sıralara açısından pazar payı olan ülkeler içinde birleşmesi.”

Önümüzdeki yıllarda, kombine varlık global borsa üzerinde Malezya gibi listelenecektir. Birleşme tartışmaları ay Axiata 37% hissedar, Khazanah Ulusal BGL, iş ve stratejik varlıklara 33 milyar $portföyünü değişikliği içeren yeni bir yatırım planı açıkladı sonra başladı. Şirketler üçüncü çeyreğinde anlaşmaya varmaya çalışıyoruz.

CIMB Araştırma birleştirilmiş varlık Axiata ve Telenor milyar RM20 milyar RM15 arasında ve maliyet tasarrufu gerçekleştirmek için bekliyor. Milyar RM9 milyar RM7 tasarruf ayrıca, kabaca Telenor var %49 arasında birleşme gerçekleşmiş olacak-Digi ve Axiata tamamına sahip olduğu-Celcom Axiata BGL ait.

Bir not müşterilerine, CIMB Araştırma söyledi: “Bu esas olması elde edilen opex (operasyonel harcama) tasarruf kaldırma yinelenen ağ siteleri, paylaşım sistemi platformları ve rasyonalizasyon satış ve pazarlama giderleri. Spektrum holdings birleştirerek de daha verimli kullanımı ve daha fazla kapasite için kurşun (sermaye harcamaları) yatırım harcamaları kaçınma neden olur.”

Citigroup, Morgan Stanley danışma Axiata için sağlarken Telenor için bir danışman olarak hareket vardır.

Birleşme haberleri hissesi yükseliş kısa vadede devam etmesi bekleniyor.

Hisse senedi 50 günlük hareketli ortalamasının üzerinde işlem görüyor tarihsel fiyat grafiği gösterir. Ayrıca, SİNYAL göstergesi de pozitif bölgede yükseliyor. Sonuç olarak, hisse senedi önümüzdeki günlerde boğa kalmasını bekleyebilirsiniz.

YASAL UYARI: Burada sunulan Herhangi bir finansal işlem analiz görüş ve tavsiye veya yatırımcılar için yön olarak tasarlanmamıştır. Bu makalenin bir sonucu olarak yapılan herhangi bir esnaf başarısını garanti edemez, ve tüccarlar pazarlara girdikleri zaman kayıpları sınırlamak için güçlü bir para yönetim stratejisi dahil etmek için teşvik ediyoruz. Kendi araştırma bir parçası olarak işlem öncesinde stratejilerinin oluşturulmasından önce bu makaleyi kullanın lütfen.

 

İlginizi Çekebilir: